Z jakich składników są wykonane pigmenty stosowane w makijażu permanentnym?
Do wykonania makijażu permanentnego, oprócz odpowiedniego sprzętu, niezbędne są również pigmenty. Ważne jest, by były one bezpieczne dla zdrowia i pochodzące ze sprawdzonych źródeł. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się składnikom, które są stosowane w barwnikach przeznaczonych do makijażu permanentnego.
Czym charakteryzują się dobre barwniki?
Pigmenty używane w salonach przede wszystkim powinny posiadać widoczny na opakowaniu skład. Nie mogą zawierać metali ciężkich (np. rtęci i ołowiu) ani składowych pigmentów azowych, takich jak tartrazyna czy czerwień koszenilowa, które mogą powodować wiele powikłań. Każdy pigment powinien być opisany indeksem CI (Colour Index). Dodatkowo skład powinien być potwierdzony kartami charakterystyk, a same barwniki muszą być przebadane dermatologicznie i posiadać odpowiednie atesty.
Rodzaje pigmentów i ich skład
Pigmenty do makijażu permanentnego możemy podzielić na organiczne i nieorganiczne (mineralne).
Barwniki organiczne wytwarza się w laboratoriach w oparciu o łańcuchy atomowe węgla. Największą zaletą pigmentów organicznych jest możliwość uzyskania świetlistego, naturalnego makijażu, jednak za wadę można uznać ich trwałość. Barwniki naturalne szybciej tracą na intensywności w porównaniu do barwników organicznych.
Pigmenty nieorganiczne mogą być pochodzenia naturalnego (skalnego lub mineralnego) bądź wytwarzane na drodze syntezy. Barwniki te składają się z minerałów, głównie z tlenków metali. Cechą charakterystyczną pigmentów nieorganicznych są przytłumione odcienie i matowe wykończenie makijażu. Utrzymują się w skórze dłużej niż barwniki organiczne, a jednocześnie są bezpieczne dla zdrowia.
W przypadku makijażu permanentnego ust doskonale sprawdzają się barwniki organiczne o mocno intensywnym i nasyconym kolorze. Do mikropigmentacji brwi warto użyć bardziej trwałych pigmentów nieorganicznych.
W składzie pigmentów możemy jeszcze znaleźć dodatki, które pełnią różne funkcje:
- woda – warunkuje konsystencję;
- gliceryna – rozpuszcza tłuszcze, pomaga w wiązaniu wody w skórze, jest delikatnym konserwantem;
- alkohol izopropylowy – nośnik;
- oczar wirginijski – działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, wspomaga gojenie ran;
- kalafonia – stabilizator, substancja wiążąca;
- DMDM Hydatoin – konserwant;
- glikol propylenowy – konserwant;
- Calcium Sodium Phosphosilicate – nieorganiczna substancja mineralna, przypominająca talk, działa przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie, wspomaga gojenie ran;
- PEG 8 – rozpuszczalnik, zapobiega wysychaniu barwnika;
- shellac – substancja wiążąca;
- polisorbat 80 – konserwant, rozpuszczalnik;
- amoniak – reguluje PH.